Area rental & services

Multipurpose expo areas in Prague - PVA EXPO PRAHA

Fairs and
exhibitions
Conferences and
congresse
Culture, sport and
company events

All in one place

Under one roof you will find all modern equipment enabling the organization of technically demanding events. Steel halls connected with entrance areas, facilities for organizers, conference halls and outdoor areas offer countless possibilities of use. The premises of PVA EXPO PRAGUE are suitable for organizing trade fairs, exhibitions, sports events, concerts, conferences, general meetings, seminars, fashion shows, congresses and other social events. The complex can also be used as studios for filming film productions.
105 000 m² of indoors and outdoors areas
7 modern steel halls with area of 35 000 m²
Strategic location on the outskirts of Prague
High capacity parking lot with up to 3 000 parking spots
Within walking distance of terminal subway station on line C - Letňany
20 minutes to Václav Havel Prague airport

Hall overview

Exhibition halls
Hala 2
Hala 2D
Hala 3
Hala 4
Hala 5AB
Hala 5CD
Hala 6
Hala 7
Entrance halls
Vstupní hala I
Vstupní hala II
Conference halls
Kongresový sál
Konferenční sál 1
Konferenční sál 2
Konferenční sál 3
Multifunkční sál

Our partners references

Profesionalita, rychlost, efektivnost, proklientský přístup. Taková je naše zkušenost s PVA EXPO Praha a jeho managementem. Nikdy jsme neměli pocit, že se nechceme vrátit. A celá řada našich akcí, které hostilo PVA EXPO Praha je toho důkazem. Vždy jsme dostali perfektní servis a naše agentura se do Letňan spolu s klienty moc ráda vrací.

Jan Vopršal

Agentura IMA Production

Veletrhy v Praze pořádáme už od roku 2008. Ale až přechod na výstaviště PVA EXPO Praha naše akce posunul na opravdu světovou úroveň. V kvalitní veletržní infrastruktuře PVA EXPO náš veletrh vyrostl o více než 40 %. Díky kvalitním a profesionálním službám si můžeme být jistí, že naši vystavovatelé budou vždy odcházet spokojení a těšit se na další ročník. Pro naše akce v Praze je PVA vždy první volba.

Pavel Mikula

Manažer veletrhu Gaudeamus

Za více než 10 let spolupráce při využívání prostor PVA EXPO Praha pro pořádání výstavy Prague Car Festival máme mnoho zkušeností, které jsou v naprosté většině jen ty pozitivní. Profesionalita, ochota a odpovědný přístup obchodního i technického týmu nám pomohly vybudovat kvalitní akci mezinárodního rozsahu.

Martin Apeltauer

Pořadatel Prague Car Festival

Contact us

We are excited to help you with your event.
Pavlína Kontrová All short and long term leases of halls, Congress hall and adjacent outside areas. kontrova@abf.cz 739 003 130
Miroslava Melcrová All short and long term rentals for culture events and cooperation proposals. melcrova@abf.cz 739 904 149